Več kot 2300 udeležencev se je pridružilo in sodelovalo na spletu na drugem virtualnem kongresu. Zaradi negotovosti glede Covid-19 je EAHAD-ov 15. letni kongres (p)ostal v celoti virtualen dogodek pod vodstvom organizacijskega odbora kongresa, prof. Flore Peyvandi, dr. Roberta Klamrotha in prof. Michaela Makrisa. Zahvaljujoč raznolikim, visokokakovostnim srečanjem in predstavitvam je bil EAHAD 2022 virtualno mesto za novosti na področju hemofilije in sorodnih krvnih motenj.
Srečanje se je pričelo v torek, 1. februarja, z dnevom, ki je bil namenjen združenim zdravstvenim delavcem (AHP). Predavanja, namenjena fizioterapevtom, medicinskim sestram in psihosocialnim strokovnjakom ter prilagojena zanje, so bila na ta način deljena z evropsko in mednarodno skupnostjo AHP.
Torek je prvič doslej gostil dodatni satelitski simpozij o genski terapiji, ki je bil izjemno dobro obiskan in bo zagotovo sprožil nadaljne razprave o tej novi možnosti zdravljenja hemofilije.
Od 2. do 4. februarja je potekal osrednji znanstveni program. Sreda se je začela z multidisciplinarno izobraževalno sejo o hemofiliji, katera se je osredotočila na ključno temo odziva multidisciplinranih ekip v času naravnih katastrof/krize. Sledile so različne predstavitve, z nekaterimi poudarki na imunogenosti faktorja VIII, pa tudi glede tromboze in novih terapij pri hemofiliji. Dan se je zaključil s prvim od treh povzetkov, kjer je Robert Klamroth povzel vsebino dneva in podal svoj pogled na vprašanja, raziskana med eklektičnimi predstavitvami.
Četrtek je udeležencem ponudil možnost, da izkusijo težko pričakovano predavanje o genski terapiji, pa tudi zelo zanimive predstavitve o evropski akreditaciji centrov za hemofilijo in gensko terapijo ter o projektu evropskega nadzora varnosti zdravljenja hemofilije. Zaključen je bil s povzetkom, ki ga je vodila predsednica EAHAD-a, Flora Peyvandi.
Petek je gostil dve glavni dogajanji kongresa EAHAD: vedno vznemirljivo sejo SLAM in predavanje Arosenius. Kljub temu je bila kronski dragulj EAHAD-a 2022 seja z rezultati najnovejših kliničnih preskušanj.
S šestimi predstavitvami, je seja ponudila globok potop v ključna vprašanja, ki bi lahko spremenila prihodnjo pokrajino hemofilije in sorodnih motenj strjevanja krvi.
Drugi virtualni kongres se je tako končal z zaključno sejo, ki je povzela celotno kongresno dogajanje, vodil jo je Michael Makris. Prof. Makrisu sta se pri zaključnih besedah pridružila še člana organizacijskega odbora Flora Peyvandi in Robert Klamroth.
Virtualni kongres EAHAD 2022 ter njegova zasedanja in predstavitve so na spletu nedvomno doživele splošno priznanje. Zahvala vsem, ki ste se kongresu in spremljanju na različne načine pridružili in podprli naše skupno udejstvovanje na drugi virtualni znanstveni poti. Ne pozabite, da bo vsa vsebina na virtualni platformi na voljo še 3 mesece po zaključku kongresa.
Vsi se že veselimo našega naslednjega srečanja, na 16. letnem kongresu EAHAD, ki bo potekal od 8. do 10. februarja 2023 v Manchestru v Združenem kraljestvu.
INVAZIVNI POSEGI PRI BOLNIKIH S HEMOFILIJO NA PROFILAKSI Z EMICIZUMABOM: KLINIČNE IZKUŠNJE V SLOVENIJI
Karla Rener, dr. med., specialistka hematologije, interne in intenzivne medicine na Kliničnem oddelku za hematologijo Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana, je v sklopu letošnjega kongresa EAHAD predstavila pregled z naslovom »Invazivni posegi pri bolnikih s hemofilijo na profilaksi z emicizumabom: Klinične izkušnje v Sloveniji.
Dr. Renerjeva je povedala, da se danes v Sloveniji z emicizumabom zdravi že 20 bolnikov s hemofilijo A (z inhibitorji ali brez njih). Dejala je, da je bilo pri šestih bolnikih opravljenih 8 operativnih posegov med avgustom 2019 in septembrom 2021, od tega 4 manjši posegi in 4 večji operativni posegi. Med manjšimi posegi so bili izvedeni trije: odstranitev centralnega venskega dostopa, odstranitev sive mrene ter cistoskopska litotripsija (odstranjevanje ledvičnih kamnov), četrti (invaziven poseg) je bila koronarografija (rentgenska diagnostična metoda, s katero prikažemo koronarne/srčne arterije s kontrastnim sredstvom) z implantacijo žilne opornice.
Štirje večji operativni posegi so bili opravljeni pri dveh bolnikih s hemofilijo. Eden izmed njiju ima razvite inhibitorje proti strjevalnemu faktorju VIII, pri njem je bila opravljena osteosinteza (operacijsko povezovanje zlomljenih kosti z vijaki, kovinskimi ploščami ali žicami) po spiralnem zlomu stegnenice. Čez nekaj mesecev je bil pri isti osebi opravljen poseg zaradi osteosintetične psevdoartroze (slabe tendence celjenja kosti).
Pri bolniku brez inhibitorjev pa je bila potrebna nekrektomija (kirurška odstranitev odmrlega tkiva) kroničnega osteomielitisa (nalezljivo vnetje vseh sestavnih delov kostnega tkiva) z novo artrodezo (operacijsko zatrditvijo sklepa). Na žalost, tovrstno zdravljenje pri hemofiliku ni bilo uspešno, posledično je bila potrebna amputacija noge pod kolenom.
Starostne skupine pri navedenih bolnikih, pri katerih so bili opravljeni posegi so bile:
1 v starosti do 10 let
1 v starosti med 30-40 leti
4 v starosti med 50-60 leti
Dr. Renerjeva je izpostavila primer bolnika v starostni skupini med 30-40 leti, ki je utrpel miokardni infarkt, posledično je bila pri njem opravljen poseg perkutane (znotrajžilne) koronarne intervencije. To pa je tudi indikacija za vzpostavitev antiagregacijske terapije. Bolnik je ob prejemanju klopidogrela ter acetilsalicilne kisline (antiagregacijska terapija) zabeležil štiri epizode krvavitev po enem mesecu prejemanja navedenih učinkovin. Bolnik je prenehal z uporabo emicizumaba in pričel profilakso z nadomestnim faktorjem s podaljšanim delovanjem z namenom dosega višjega nivoja strjevalnega faktorja.
Zaključek
Emicizumab je bil učinkovit pri nadzoru krvavitev in je veljal za
varnega, če se je uporabljal z dodatnim hemostatskim sredstvom (rFVIII ali
rFVIIa) med invazivnimi postopki oz. posegi.
Bolnik, ki jemlje sočasno dvojno antiagregacijsko terapijo, morda ni nujno dovolj zaščiten pred krvavitvami med profilakso z emicizumabom. Izkušenj s trombozo/trombotično mikroangiopatijo (bolezen majhnih krvnih žil) ali pomembnih neželenih učinkov ni bilo.
V veliko pomoč bi bila v bodoče podrobnejša priporočila za
zdravljenje med kirurškimi in drugimi invazivnimi posegi ter laboratorijsko
spremljanje bolnikov na zdravljenju z emicizumabom, je pregled zaključila dr.
Renerjeva.
Podroben pregled predstavitve
Uvod: Perioperativno in periproceduralno vodenje bolnikov s hemofilijo A (PWHA) na profilaksi z emicizumabom je še vedno zahtevno. Pri tem poročamo o kliničnih izkušnjah našega centra za hemofilijo pri večjih, manjših kirurški posegi ter pri eni koronarni angioplastiki (katetrski postopek za razširitev zoženja arterij).
Metode: Zbrana je bila medicinska kartoteka/podatki o postopkih, opravljenih med avgustom 2019 in septembrom 2021. Podatki o bolnikih vključujejo: demografijo, status inhibitorjev, vrsto operacije, uporabljeni koncentrat faktorjev, laboratorijsko spremljanje in krvavitve oz. trombotične zaplete.
Rezultati: Skupno je bilo opravljenih 7 postopkov pri 6 osebah s hemofilijo A (2 z in 4 brez inhibitorjev FVIII) med profilakso z emicizumabom. Srednja starost ob operaciji je bila 32 let (razpon: 7-57). Trije manjši kirurški posegi so vključevali odstranitev naprave za centralni venski dostop, odstranitev sive mrene in cistoskopsko litotripsijo. Štiri večje ortopedske operacije pri dveh bolnikih so bile: osteosinteza po poškodbi s spiralnim zlomom stegnenice, osteosinteza psevdoartroze, nekrektomija, kronični osteomielitis z novo artrodezo in amputacijo pod kolenom. Eno perkutano koronarno intervencijo z implantacijo žilne opornice smo izvedli pri bolniku z miokardnim infarktom. Pri bolnikih z inhibitorji smo uporabili rFVIIa ter rFVIII (faktor s standardnim razpolovnim časom) pri bolnikih brez inhibitorjev. Povprečna skupna poraba FVIII (v primeru večjega kirurškega posega) do 14 dni po operaciji je bila 437 ie/kg, povprečna skupna poraba rFVIIa pa 7,1 mg/kg. Pri bolnikih z inhibitorji ni bilo dodatnega laboratorijskega spremljanja med posegom. Kromogeni testi aktivnosti FVIII z govejimi in humanimi reagenti (Biofen FVIII:C, Hyphen Biomed) so bili uporabljeni pri bolnikih brez inhibitorjev. Trombemboličnih dogodkov ali nastanka novih inhibitorjev ni bilo.
Sklep: Naše izkušnje iz klinične prakse kažejo učinkovito in varno hemostazo s koncentratom faktorjev (rFVII ali rFVIII) pri osebah s hemofilijo A pri manjših ali večjih invazivnih posegih med profilakso z emicizumabom. Kakorkoli, dodatna strokovna priporočila bi nam bila v veliko pomoč.