Srečanje oz. vrh WFH-ja (Svetovne federacije za hemofilijo) 2023 v Buenos Airesu, Argentina, je tokrat vključeval tudi obdobni - dveletni mednarodni mišično-skeletni kongres (MSK) in na ta način prezentiral še dodatne medicinske ter druge multidisciplinarne vsebine – slednje se seveda osredotočajo na osebe z motnjami strjevanja krvi. Vrh celostne oskrbe je tako združeval MSK in strokovnjake medicine ter bolnike z motnjami strjevanja krvi in zagovornike te skupnosti, z namenom razpravljati o novih medicinskih raziskavah in odkritjih ter izpostaviti težave in vprašanja, ki so prisotna pri obvladovanju motenj strjevanja krvi v vseh delih sveta.
Doma nedvomno premalo pozornosti posvečamo osebam z izrazitimi poškodbami sklepov oz. hemofilnimi artropatijami, ki so posledica več oz. dolgotrajnih krvavitev skozi življenje posamezne osebe z motnjo strjevanja krvi. Iskanje rešitev na področju hemofilne artropatije in upravljanje z bolečinami sta ključni točki letošnjega MSK kongresa. Hemofiliki iščemo rešitve za naše zdravstveno stanje in zato želimo izvedeti več. Več o novih metodah zdravljenja, več o načinih upravljanja s sklepnimi poškodbami, več o tem kako reducirati bolečino ob napredovanih sklepnih poškodbah. In nenazadnje - želimo si izmenjave informacij ter izkušenj z drugimi osebami z motnjami strjevanja krvi, iz različnih delov sveta in s tem navezavo stikov z namenom znati bolje upravljati z našo primarno boleznijo - hemofilijo oz. drugo deficienco strjevalnega faktorja.
Na kongresu je bilo zastopanih več kot 70 držav in več kot 700 udeležencev se ga je osebno udeležilo, tako je posledično dogodek lahko postal velik uspeh, so ocenili pri WFH-ju. Vrh je ponudil platformo za zdravstvene delavce, strokovnjake iz farmacevtske industrije, za bolnike in njihove družine ter za razpravo o najnovejših dosežkih in izzivih na področju celostne oskrbe motenj strjevanja krvi.
Tridnevni vrh je vseboval na desetine zanimivih sej, ki spodbujajo razmišljanje, od reševanja hemofiličnih izzivov, do izboljšanja kvalitete življenja bolnikov. Vsaka seja je pomagala tudi nadgraditi znanje udeležencev in tako še pripomogla k izboljšanju nivoja oskrbe bolnikov na področju dednih motenj strjevanja krvi. Praktična delavnica je udeležencem dala priložnost, da so sodelovali v razpravah iz oči v oči s strokovnjaki, medtem ko so medicinske, multidisciplinarne in MSK seje udeležencem omogočile, da so pridobili detajlne vpoglede v vsebine in se seznanili z najnovejšim napredkom v negi. Vsaka seja je vzbudila visoko stopnjo zanimanja, spodbudila k razmišljanju njenih udeležencev, pokazala pomen različnih vidikov v celostnem okviru sistema oskrbe oseb z motnjami strjevanja krvi ter poudarila nadaljnji pomen raziskovanja inovativnih pristopov, so še zapisali pri Svetovni federaciji za hemofilijo.
Tekom uvodnega kongresnega dne smo se srečali s problematiko staranja pri osebah z motnjami strjevanja krvi. Številni zapleti hemofilije, vključno z razvojem inhibitorjev, intrakranialnimi krvavitvami in sklepnimi boleznimi, se s starostjo, jasno, povečujejo. Virusni okužbi s HIV in HCV imata še naprej v svetu prevladujočo vlogo pri starejši populaciji s hemofilijo, s pomembnim povečanjem hepatocelularnega karcinoma in ev. odpovedjo jeter, povezanih s HCV-jem. Vse več je dokazov tudi o vlogi HIV-a pri kardiovaskularnih boleznih pri tej populaciji. S starostjo povezane komorbidnosti pri bolnikih s hemofilijo lahko zahtevajo kompleksno zdravljenje in obsežno interspecialistično klinično in laboratorijsko usklajevanje. Zaradi redkih smernic, ki temeljijo na dokazih, zdravljenje starejših bolnikov s hemofilijo ostaja izziv tudi za naše hematologe. Za vzpostavitev na dokazih temelječih smernic za oskrbo te "nastajajoče" populacije, so potrebne posodobljene podatkovne zbirke registrov in nadaljnje skupne študije.
Dejstva:
S tematiko operativnih procesov povezanih z muskuloskeletalnimi izzivi pri osebah s hemofilijo se je nadaljeval uvodni kongresni dan. Vrsta zdravljenja, ki ga imate pred operacijo, je odvisna od narave vaše motnje strjevanja krvi in vrste operacije, ki jo boste opravili. S pacientom se zdravstveno osebje pogovori o njegovih možnostih zdravljenja že pred operacijo. Za nekatere motnje strjevanja krvi je potrebo opraviti predhodne krvne preiskave, pred in po tem, ko je bolniku dana ocena zdravljenja oz. njegovega finalnega odziva. Postopek praviloma upošteva sodelovanje med različnimi zdravstvenimi strokami, zato so načrti zdravljenja dokumentirani in shranjeni v bolnikovi evidenci. Pomembno je, da je ekipa, ki izvaja operativni poseg obveščena, naj ne uporablja pri osebi z motnjo strjevanja krvi aspirina in aspirinu podobnih zdravil, kot tudi ne intramuskularne injekcije, je bilo predstavljeno v času navedenega predavanja.
Področje večjih kirurških posegov pri hemofiliji je pripravil dr. Gavrilovski iz Makedonije, katerega bomo v kratkem
povzeli nekoliko bolj podrobno.
Dejstva: Dolgoročni rezultati in doba zamenjanih sklepov
- sklepne proteze povprečno 11 let;
- bistveno izboljšan gibalni rezultat “novega” sklepa;
- nekateri bolniki se odločajo za operativni poseg sklepov že pri starosti 30 let (posledica hemofilne artropatije);
- stopnja zapletov pri tovrstnih operativnih posegih je med 6 in 30% (najbolj pogosta je hemartroza);
- naslednji najpogostejši zaplet je okužba predela, kjer je bil poseg opravljen;
Načini, kako uravnavati hemostazo med večjimi operativnimi posegi
V obdobju novih terapij prihaja do vse več izkušenj na področju operativnih posegov pri hemofilikih, kjer so slednje že pogosto uporabljene, zato je v primeru njihove uporabe potrebno vedeti sledeče:
Izobraževanje bolnikov in njihovih svojcev o motnjah strjevanja krvi je tematika ključnega pomena za obvladovanje posameznikove bolezni. Pogosto je povezana z delovanjem skupnosti, društev oz. drugih organizacij, ki so ustanovljene z namenom pomoči bolnikom. Ponudniki zdravstvenega varstva ter navedenih organizacij bi morali bolnike in družinske člane podučiti, kako zgodaj prepoznati znake in simptome krvavitev, da se lahko hitro doseže ustrezno nadomestno zdravljenje za zaustavitev teh krvavitev. Nadomestno zdravljenje pomaga preprečiti tudi smrtno nevarne epizode krvavitev, razvoj dolgotrajnih zapletov in zmanjšano kakovost življenja hemofilika.
Celostna oskrba pri ženskah in dekletih z motnjami strjevanja krvi: Nedavno je na primer Evropsko združenje za hemofilijo in sorodne krvne motnje podalo 10 načel oskrbe, ki služijo kot merilo za diagnostiko in celovito multidisciplinarno obravnavo žensk in deklet z motnjami strjevanja krvi ter izboljšujejo zavedanje o njihovih edinstvenih izzivih. Načela ponujajo okvir za usmerjanje centrov za hemofilijo pri zagotavljanju pravilne in pravične oskrbe za vse ženske in dekleta z motnjami strjevanja krvi, tako v njihovih lastnih službah kot v drugih zdravstvenih ustanovah. Cilj izvajanja teh načel je pozitiven vpliv na zdravje, dobro počutje in kakovost življenja žensk in deklet z motnjami strjevanja krvi, skupaj z enakim dostopom in kakovostjo oskrbe za vse posameznike z motnjami strjevanja krvi, ne glede na spol.
Kongresni program ima pripravljenih tudi nekaj satelitskih simpozijev:
Različne lokacije svetovnih in evropskih kongresov v povezavo s hemofilijo so priložnost tudi za rekreativne dejavnosti in kot boste lahko prebrali v nadaljevanju si vse organizacije bolnikov prizadevamo za aktivno življenje posameznikov z, v našem primeru, redkimi boleznimi - motnjami strjevanja krvi, ter na ta način spodbujamo hemofilike k rekreativnim in športnim dejavnostim, najsibo v sklopu organizacij pacientov ali pa drugod.
V smeri profilaktičnega zdravljenja pri bolnikih z von Willebrandovo boleznijo (VWD) je potekalo nadaljevanje drugega dne kongresa #CCS & MSK2023:
PREDNOSTI PROFILAKSE:
OVIRE PRI PROFILAKSI:
NEIZPOLNJENE POTREBE PRI PROFILAKSI:
Upravljanje z ženskimi motnjami strjevanja krvi:
Da se zavedajo problematike deklet, žena in njihovih motenj strjevanja krvi, so dokazali tudi na južnoameriški celini, ki na prikazan način spodbuajjo k večji prepoznavnosti njihovih bolezni v družbi.
Bolečina, kako z njo upravljati pri hemofiliji, katera zdravila se za to uporabljajo ter nevarnosti pretirane uporabe opioidov, kako bolje živeti z bolečino ter ali je spanje lahko del obvladovanja le-te? Poleg naštetega, je nova seja letošnjega kongresa predstavila še način kako meditacija lahko pomaga pri premagovanju bolečine.
Dejstvo je, da bolečini in njenemu upravljanju pri hemofiliji ne posvečamo dovolj pozornosti, še posebej ne z nekim sistematičnim pristopom (izobraževanje, učenje, delavnice, ...). Srečujemo se z individualnim pristopom zdravljenja, kjer ni splošnega načina, ki bi ustrezal vsem. Pri tem je potrebno postaviti cilje (specifične, merljive in dosegljive), spremljati napredek pri doseganju teh ciljev in opravljati monitoring, da ugotovimo, ali zdravljenje pomaga preprečevati kronično bolečino. V kolikor načrt zdravljenja ne uspeva, ga je potrebno spremeniti.
Kako uspešno upravljati z bolečino:
Po predstavljeni raziskavi, kateri smo ji bili priča tekom predavanja, kar 50 odstotkov oseb s hemofilijo ne jemlje protibolečinskih sredstev. Ta odstotek se glede na različne raziskave deloma spreminja. Priča smo bili tudi zanimivemu dogodku oz. seji letošnje konference - "Ali bi moralo biti spanje upoštevano kot del upravljanja z bolečino?" Odgovor je nedvomno DA. Predavateljica je poleg socialnih (zakonski in socioekonomski status) in psiholoških (depresija, katastrofizirajoča bolečina, strategije obvladovanja) faktorjev tveganja, naštela tudi biološke, kamor poleg sklepnih poškodb in centralnega živčnega sistema spada tudi spanec. Motnje spanja in latenca, prekinjen spanec, motnje v trajanju spanja, pogosta prebujanja, uporaba zdravil za spanje, ..., vse to so moteči faktorji kakovosti spanja in počitka, ki lahko vplivajo na nivo in obvladovanje bolečine v naših poškodovanih sklepih. Z naštetim se lahko povečuje intenziteta bolečine, vzpostavi njena kroničnost ter nezmožnost oz. otežkočenost bolečinskega okrevanja.
In še zelo pomembno sporočilo tokratnega predavanja: Preprečevanje bolečine pričnimo s strokovno pomočjo, bodisi našega osebnega zdravnika, hematologa, fizioterapevta ter ostalih usposobljenih zdravstvenih ter drugih strokovnih delavcev oz. multidisciplinarno. Pogosto delamo namreč napako, ko poizkušamo bolečine odpravljati sami, brez ustreznih znanj, spoznanj in veščin.
Vloga manualne terapije, še donedavnega "prepovedane teme" v povezavi s hemofilijo, danes pa že z izkušnjami pri pomoči izboljšanju zdravja sklepov pri hemofilikih. Zakaj s(m)o se je vsi izogibali? Ker smo se tako pacienti, kot fizioterapevti in drugi strokovni delavci v zdravstvu soočali s pomanjkanjem izkušenj na tem področju, pomanjkanjem znanja ter zaradi strahu pred ev. dodatnimi poškodbami in poslabšanjem sklepnega zdravja pri navedeni metodi.
Pomembni vidiki za pristop manualne terapije pri hemofiliji so:
Tokrat sem bil edini predstavnik Slovenije ter slovenske hemofilične skupnosti na Vrhu celostne oskrbe oseb z motnjami strjevanja krvi ter na muskuloskeletalnem kongresu 2023 v Buenos Airesu, Argentina. Na drugi strani sveta poleg izobraževalnih vsebin in predavanj pa izvedel tudi sledeče:
- da vrh globalne hemofilične skupnosti in njenih najvišjih organizacij pozna in je seznanjen z dogajanjem v Sloveniji, saj na vsakem mednarodnem dogodku prejemam vprašanja o meddruštvenem sodelovanju organizacij hemofilikov v naši državi;
- da poznavalci in stalni gostje mednarodnih dogodkov na področju hemofilije opazijo in cenijo delo ter zavzemanje za napredek v hemofilični skupnosti pri aktivnih organizacijah in posameznikih;
- da se vse bolj izražajo želje po sodelovanju med organizacijami bolnikov z motnjami strjevanja krvi ter medsebojni (mednarodni) podpori in načrtovanju skupnih projektov;
Prehod na blago obliko hemofilije je relativno nov cilj hematološke stroke, ki ga želi globalna skupnost doseči pri osebah s težko obliko hemofilije A ali B. Pojav obeh molekul FVIII/FIX z izboljšanimi farmakokinetičnimi lastnostmi in nenadomestnih hemostatikov je nedvomno dvignil letvico zaščite pred krvavitvami pri hemofiliji bistveno višje. To je premaknilo tudi paradigmo k preoblikovanju težkega fenotipa bolezni v blagega, z namenom, da bi dodatno dosegli manjše število krvavitev in dolgoročne zdravstvene rezultate zdravja sklepov pri hemofilikih. Poleg tega se lahko prehod na blagi fenotip šteje za sprejemljiv kompromis tudi za trenutne nekurativne pristope genske terapije.
Povzemamo:
PREDNOSTI
OVIRE
Poleg navedenih informacij, smo tekom kongresa lahko izvedeli, da imajo določene države visok delež prehoda bolnikov iz faktorskega na nefaktorsko zdravljenje. Med drugim lahko zasledimo tudi hemofilike, ki se intenzivno ukvarjajo s športom, medtem ko so na profilaksi z omenjeno nefaktorsko terapijo.
Za konec letošnjega kongresa #CCS & MSK2023 le še predavanje prof. dr. Cedrica Hermansa, danes ene izmed ključnih osebnosti na področju zdravljenja hemofilije, bivšega predsednika organizacije EAHAD, trenutno pa je član upravnega odbora Svetovne federacije za hemofilijo in glavni urednik revije Haemophilia Journal. In tema: Preprečevanje posledic krvavitev v sklepe.
Srečujemo se ambicijami pri zdravljenju hemofilije, ki so za današnji čas realno dosegljive. Govora je o tem, kako doseči ničelno stopnjo krvavitev v sklepe (zero joint bleeds). V zadnjih nekaj letih dajemo poudarek na mikrokrvavitve, zato se počasi oblikuje načelo, da želimo doseči tudi ničelno stopnjo mikrokravitev v sklepe. Medtem, ko je ničelna stopnja krvavitev dosegljiva s personalizirano primarno in sekundarno profilakso z nadomestnimi oz. nenadomestnimi zdravljenji, je ničelna stopnja mikrokrvavitev še nekoliko oddaljena od realnega cilja. Poleg navedenih si pri zdravljenju hemofilije postavljamo še dva cilja:
Zaključki predavanja prof. dr. Hermansa so:
Vsebine vrha celostne oskrbe in kongresa MSK 2023 so v slovenskem jeziku deloma povzete po: https://wfh.org/events-new/wfh-2023-comprehensive-care-summit-new-developments-in-bleeding-disorders... ter po prikazanih predavanjih s strani strokovnih predavateljev.
RB/HaemophAmicus